ANKET
 
Belediyemizin çalışmalarını beğeniyor musunuz?
Oylamaya Katıl
 
HAVA DURUMU
 
BAYRAMÖREN
26°C / 14°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
 
PİYASALAR
 
  IMKB 94541
  USD 4,7355
  EURO 5,5009
  ALTIN 194,542
 
İSTATİSTİKLER
 
 Aktif Kullanıcı:  18 Kişi
 Bugün Gelen:  51 Kişi
 Genel Toplam:  321497 Kişi
 
BELEDİYE TARİHÇESİ
 
Kurşunlu, Atkaracalar, Ovacık ve Araç ilçeleri ile sınır olan Bayramören, tarihte paflogonya denilen bölge için de yer almaktadır. İlçede adının nereden ve ne zaman ve nasıl verildiğine ilişkin kesin bir yazılı eser olmamasına karşılık rivayetler vardır. Edinilen bilgilere göre ilçe civar köylerinin çoğunluğunda cami olmadığı, imam olmadığı ve halkın büyük çoğunluğunun Müslüman olduğu rivayet edilen dönemlerde halk; Bayramören de tek cami olması nedeni ile her hafta Cuma günleri buraya iner Cuma namazlarını kılar ve alışverişlerini yaparlarmış, yakın bir zamana kadar ayakta duran Bayramören deki bu Cuma camisi bundan 35-40 sene önce yıkılmıştır. Yöre halkı için bayram kabul edilen Cuma gününe ermek, ulaşmak ve bir araya gelerek kaynaşmak mutlulukmuş. Halkın “Bayrameren” diye adlandırdığı ve kimi eski haritalar üzerinde “Bayramviranı” olarak da geçen ilçe, cumhuriyetin ilanı ile resmi olarak Bayramören olmuştur.

Eski bir yerleşim birimi olduğu tahmin edilen ilçe hakkında yeterli bir bilgiye sahip olmamamıza karşılık tarihi geçmişi bakımından Çankırı ve çevresi ile ortak bir tarihe sahip olduğu bilinmektedir.

1417 de Kastamonu ve Sinop yöresinde egemenliğini sürdüren candaroğulları, bölgeyi beyliklerle yönetiyorlardı. O dönemde kurulu bulunan Pontus Devleti ile ilişkileri iyi olan ve sosyal ve ekonomik yönden durumu iyi olan bu bölgeyi egemenliği altında tutan bu beyliği, 1461 de Fatih Sultan Mehmet Trabzon seferine giderken tamamen ortadan kaldırmış, 1464 ten itibaren Çankırı ve çevresi Osmanlı devlet Yönetimi içine girmiştir.

Osmanlı Devleti döneminde şimdi ki Bayramören in köyü olan Belenli (melan) köyünün kaza olduğu ve kadılık idaresinin olduğu, Bayramören’ in de bu kadılığa bağlı bir köy olduğu rivayet edilir.

300-400 sene öncesinde Bayramören doğu, karadeniz istikametinden geldikleri tahmin edilen Rumların bu yörede yaşadıkları bilinmektedir. İlçeye bağlı köylerin bazılarının o dönemler içinde Rum köyü olduğu ve bu köylerin eski isimlerinden de anlaşıldığı bilinmektedir. Rumlar şimdiki bayramören e 1 km mesafede bulunan Kızlar Tepesi ile sülüklük Mevkii sinin arasında bulunan alana Yuvan Köyü adını verdikleri bir yerleşim birimi kurmuşlar. Geçimlerini çanak, çömlek, kalaycılık, bakırcılık, tarım ve hayvancılık ile sağlayan bu insanların zaman içinde bilinmeyen yerlere göç ettikleri, yerleşim yerlerinin de tarih içinde doğal afetler sonucunda yıkılıp kaybolduğu bilinmektedir. Cumhuriyet dönemi yıllarında yörede Rumların son halkasını oluşturan Yordan, Çakır ve Alex isimli hane sahiplerinin kaldıkları, bunlarında o dönemler içinde türeyen eşkıyanın başı olan Çakıcıgil diye lakaplandırılan kişilerce dağıtıldığı ve hatta ikisinin öldürüldüğü, bir diğerinin de Bayramören i terk ettiği bilinmektedir.

Uzun yıllar Müslüman Türklerle yabancıların yaşadığı bu yörede tarih boyunca baskın ve istilaya maruz kaldıklarına ilişkin bir bilgi yoktur.

20. yüzyılın başlarında Osmanlı Devlet Yönetimindeki istikrarsızlığı fırsat bilen eşkıyalar Cumhuriyet Dönemi yılarında da yasa dışı eylemlerini sürdürmüşler, fakat eşkıyaların bu yaşantısı uzun sürmemiş, Devletin kendini yenilemesi ile zaman içinde kontrol altına alınmış ve bu yaşam biçimi yöreden tamamen silinmiştir.

1919 yılında başlayan mili mücadeleden Bayramören halkı da ilçenin uygun yerlerinde tahtadan yapılmış tüfeklerle eğitim ve talimden geçirilmiş, savaş alanı saflarında yerlerini almışlardır. Fakat Bayramören sınırları içinde savaşa katılanlardan geriye dönen olmadığı, olsa da birkaç kişinin olduğu bilinmektedir.

Milli Mücadelenin başarı ile sonuçlanmasından sonra Bayramören de de yeniden yapılanma başlamıştır. Halkın alım güçü ve yaptırım güçü yoktu. Ama her şeye rağmen sabırla çalışmış, eğitimlerini tamamlamış, ülkeye yararlı bir vatandaş olmuşlardır.

1927-1928 yıllarında bölgede kıtlık yaşanmış ve bu yıllarda topraktan mahsul alınamamıştır. Halk büyük sıkıntılarla karşılaşmıştır.

İlçe, deprem kuşağı olan önemli fay hattı üzerinde olması nedeni ile 17-18 Kasım 1943 yılında şiddetli bir deprem yaşamıştır. O gece büyük bir sarsıntı ile uyanan halk ne yapacağını bilmezcesine şaşırmış, evler yıkılmış ve yanmış, deprem sonucunda 26 vatandaş hayatını kaybetmiştir. Bu üzücü olayların ardından evler yeniden yapılmış yapılanma devam etmiştir.

Cumhuriyet dönemi yıllarında köy statüsünde yer alan Bayramören 1955 yıllarına gelindiğinde Kurşunlu İlçesine ağlı bir bucak merkezi olmuştur. 1972 tarihinde Belediyelik olan Bayramören 1991 yılında kendisine bağlı 27 köy ile birlikte ilçe haline getirilmiştir.

 Tarihi ve Coğrafi Yapısı

Eski bir yerleşim yeri olan bayramören Çerkeş , Ilgaz İlçelerine bağlı bir köy iken Kurşunlu İlçesine bağlanmış. 1995 yılında bucak merkezi, 1991 yılında da ilçe merkezi olmuştur.

İlçe arazisi engebeli ve dik bir yapıya sahip olup ilçenin batısından ilçe sınırları içine giren ve kocadağın her iki yakası arasında derin bir vadi yaratan melan çayının kenarında kurulmuştur.

İlçe deniz seviyesinden 800 ile 850 metre yüksekliğe sahip olup; içanadolu bölgesi ile Batı Karadeniz bölgesinin geçiş kısmında olduğundan her iki bölgenin de iklim özelliklerini taşımaktadır. Kışları yağışlı ve ılıman yazları kurak ve sıcak geçer.

Önceki Sayfaya Dön
 
Anasayfaya Dön
bayramoren@bayramoren.bel.tr 2018 © Bayramören Belediyesi - Her hakkı saklıdır.